7.3. A logika

Ez az alfejezet áttekintést nyújt a logikai reprezentáció és következtetés alapvető fogalmairól. A logika bármely speciális formájára vonatkozó technikai részletek bemutatását a következő fejezetre halasztjuk. Ehelyett egyszerű példákat fogunk használni a wumpus világból vagy ismerős aritmetikai területekről. Azért választjuk ezt az igen rendhagyó megközelítést, mivel a logika fogalmai messze általánosabbak és szebbek, mint azt általában feltételezik.

A 7.1. fejezetben említettük, hogy a tudásbázis mondatokból áll. Ezeket a mondatokat a reprezentációs nyelv szintaxisa (syntax) szerint fejezzük ki, amely specifikálja az összes jól formált, nyelvtanilag helyes mondatot. A szintaxis fogalma elég tiszta a szokásos aritmetikai műveleteknél: „x + y = 4” egy jól formált mondat, míg az „x2y + =” nem az. A logikai nyelvek szintaxisait (és a matematikáét is egyébként) rendszerint cikkek és könyvek írása céljából tervezték. A szó szoros értelmében tucatjai léteznek a különböző szintaxisoknak, néhány tele görög betűkkel és egzotikus matematikai szimbólumokkal, néhány inkább vizuálisan követhető, nyilakat és buborékokat tartalmazó diagramokból áll. Minden esetben azonban, az ágens tudásbázisában a mondatok az ágensnek magának vagy az ágens egy részének valódi fizikai konfigurációi. A következtetés ezeknek a konfigurációknak a létrehozását vagy manipulálását fogja jelenteni.

A logikának a nyelv szemantikáját (semantics) is definiálnia kell. Egyszerűen fogalmazva a szemantika a mondatok „jelentéséről” szól. A logikában a definíció pontosabb. A nyelv szemantikája definiálja minden mondat igazságát (truth) minden egyes lehetséges világra (possible world) vonatkozóan. Például egy szokásos aritmetikához választott szemantika meghatározza, hogy az „x + y = 4” mondat igaz abban a világban, ahol x értéke 2 és y értéke 2, de hamis abban a világban, ahol x értéke 1 és y értéke is 1.[60] A standard logikákban minden mondat vagy igaz, vagy hamis minden lehetséges világban, és nem lehet „valahol az igaz és hamis között”[61].

Amikor szükséges, hogy pontosak legyünk, a modell (model) kifejezést fogjuk használni a „lehetséges világ” helyén. (Szintén használni fogjuk az „m modellje α-nak” kifejezést, ami azt jelenti, hogy az α mondat igaz az m modellben.) Miután a lehetséges világokat úgy képzelhetjük el, mint (potenciálisan) valós környezeteket, amelyekben az ágens ott lehet vagy nem lehet ott, a modellek olyan matematikai absztrakciók, amelyek csak rögzítik az igazság vagy hamisság értékét minden releváns mondatnak. Például, tegyük fel, hogy x és y a férfiak és nők száma, akik egy kártyaasztal körül ülnek és bridzset játszanak, és az x + y = 4 mondat igaz, amikor négyen vannak összesen. Formálisan, a lehetséges modellek nem mások, mint minden lehetséges hozzárendelés az x és y változókhoz. Minden ilyen hozzárendelés bármely olyan aritmetikai mondat igazságát rögzíti, amely az x és y változókat tartalmazza.

Most, hogy van egy képünk az igazság fogalmáról, tudunk beszélni a logikai következtetésről. Ennek része a mondatok közötti logikai vonzat (entailment) reláció, annak kifejezése, hogy egy mondat logikusan következik egy másik mondatból. Matematikai jelöléssel ezt így írjuk:

α ⊨ β

aminek jelentése, hogy az α mondat maga után vonzza a β mondatot. A vonzat formális definíciója a következő: α β akkor és csakis akkor, ha minden modellben, amelyben α igaz, β szintén igaz. Közvetlenebbül azt mondhatjuk, hogy β igazságát „tartalmazza” α igazsága. A vonzat reláció ismerős az aritmetikából is, örömmel vehetjük észre, hogy az x + y = 4 mondat maga után vonzza a 4 = x + y mondatot. Nyilvánvaló, hogy bármely modellben, ahol x + y = 4, mint például az a modell, amelyben x és y is 2 értékű, a 4 = x + y is fenn áll. Hamarosan látni fogjuk, hogy a tudásbázist tekinthetjük egy kijelentésnek, és gyakran beszélhetünk arról, hogy egy tudásbázis maga után vonz egy mondatot.

Alkalmazhatunk hasonló elemzést az előző részben bemutatott wumpus világbeli következtetési példára is. Tekintsük a 7.3. (b) ábrán látható szituációt: az ágens nem észlelt semmit az [1, 1]-ben és szellőt észlelt a [2, 1]-ben. Ezek az érzetek, kombinálva az ágensnek a wumpus világ szabályaira vonatkozó tudásával (7.1. szakasz - A tudásbázisú ágens részben található TKCSÉ-leírás), alkotja a TB-t. Az ágenst (más dolgok mellett) az érdekli, hogy vajon a szomszédos [1, 2], [2, 2], [3, 1] négyzetek tartalmaznak-e csapdát. Bármelyik a három négyzet közül tartalmazhat vagy éppen nem tartalmaz csapdát, így a példa esetében 23 = 8 lehetséges modell létezik. Ezt mutatja a 7.5. ábra.[62]

A TB hamis azokban a modellekben, amelyek ellentmondanak annak, amit az ágens tud. Például a TB hamis minden modellben, ahol az [1, 2] tartalmaz csapdát, mivel nincs szellő az [1, 1]-ben. Valójában csak három olyan modell van, amelyben a TB igaz, ezeket a 7.5. ábra a modellek egy részhalmazaként mutatja. Most tekintsünk két lehetséges következményt:

α1 = „Nincs csapda az [1, 2]-ben”

α2 = „Nincs csapda a [2, 2]-ben”

A 7.5. ábrán megjelöltük az α 1 és α 2 modelleket. Szemrevételezve megállapíthatjuk a következőt:

minden olyan modellben, ahol a TB igaz, ott α1 is igaz.

Így TB α1, és nincs csapda az [1, 2]-ben. Azt is láthatjuk, hogy:

néhány modell, amelyben a TB igaz, az α2 hamis.

Így TB α2 és az ágens nem tudja kikövetkeztetni, hogy nincs csapda a [2, 2]-ben. (És azt sem tudja kikövetkeztetni, hogy van csapda a [2, 2]-ben.)[63]

Az előző példa nem csak illusztrálja a maga után vonzást, hanem megmutatja, hogy a vonzat definícióját fel lehet használni a következmények levezetésére, azaz, hogy logikai következtetést (logical inference) végezzünk. A 7.5. ábrán illusztrált következtetési algoritmust modellellenőrzésnek (model checking) hívjuk, mivel számba vesz minden lehetséges modellt annak megvizsgálására, hogy α igaz-e minden modellben, amelyben a TB igaz.

7.5. ábra - Lehetséges modelljei a csapda jelenlétének az [1, 2], [2, 2] és [3, 1]-ben, ha adott a megfigyelés, hogy az [1, 1]-ben semmi és a [2, 1]-ben szellő érezhető. (a) A tudásbázis és α1(nincs csapda[1, 2]-ben) modelljei. (b) A tudásbázis és α2(nincs csapda[2, 2]-ben) modelljei.
Lehetséges modelljei a csapda jelenlétének az [1, 2], [2, 2] és [3, 1]-ben, ha adott a megfigyelés, hogy az [1, 1]-ben semmi és a [2, 1]-ben szellő érezhető. (a) A tudásbázis és α1(nincs csapda[1, 2]-ben) modelljei. (b) A tudásbázis és α2(nincs csapda[2, 2]-ben) modelljei.

A vonzat és a bizonyítás megértésében segíthet, ha a TB összes következményeit egy szénakazalnak, az α-t pedig egy gombostűnek képzeljük el. A vonzat olyan, mintha a gombostű benne volna a kazalban; a bizonyítás pedig nem más, mint megpróbálni megtalálni ezt a tűt. Ez a különbségtétel formálisan a következő megfogalmazásban ölt testet: ha egy i következtetési algoritmus képes levezetni α-t a TB-ből, akkor írhatjuk, hogy

TBiα

amely kimondva: „α az i által levezethető TB-ből” vagy „i levezeti α-t a TB-ből”.

Egy következtetési eljárást, amely csak vonzat mondatokat vezet le, helyesnek (sound) vagy igazságtartónak (truth-preserving) nevezzük. A helyesség egy igencsak kívánatos tulajdonság. Egy nem helyes következtetési eljárás kitalál olyan dolgokat ahogy előrehalad, olyan tűk megtalálását jelenti be, amelyek nem is léteznek. Egyszerű belátni, hogy a modellellenőrzés, ha alkalmazható,[64] akkor helyes eljárás.

A teljesség (completeness) tulajdonság szintén kívánatos: egy következtetési eljárás teljes, ha képes levezetni minden vonzatmondatot. Valódi szénakazlak esetében, amelyek véges méretűek, nyilvánvalónak tűnik, hogy szisztematikus kutatással mindig eldönthető, hogy a tű a kazalban van-e. Sok tudásbázis esetében azonban a konzekvenciák szénakazlának mérete végtelen, és így a teljesség egy fontos kérdéssé válik.[65] Szerencsére léteznek teljes következtetési eljárások a logikához, amelyek megfelelően kifejezők ahhoz, hogy számos tudásbázist kezeljenek.

Fontos

Egy olyan következtetési folyamatot írtunk le, amelynek következményei bármely világban garantáltan igazak, ahol a premisszák is igazak. Nevezetesen, ha a TB igaz a valódi világban, akkor bármely, a TB-ből helyes következtetési eljárással levezetett α mondat szintén igaz a valódi világban. Így, míg a következtetési folyamat a „szintaxison” működik – belső fizikai konfigurációkon, mint például regiszterek bitjein vagy az agy elektromos jelzéseinek mintáin –, addig a folyamat megfelel valódi világ viszonyainak. Ennek megfelelően a valódi világ néhány aspektusa lesz az eset,[66] mivel a valódi világ bizonyos más aspektusai jelenleg képezik az esetet. Ezt a megfeleltetést a világ és a reprezentáció között mutatja a 7.6. ábra.

7.6. ábra - A mondatok az ágens fizikai konfigurációi, és a következtetés az a folyamat, amely új fizikai konfigurációkat hoz létre régiekből. A logikai következtetésnek biztosítania kell, hogy az új konfigurációk olyan aspektusait reprezentálják a világnak, amelyek ténylegesen is következnek azokból az aspektusokból, amelyeket a régi konfigurációk reprezentálnak.
A mondatok az ágens fizikai konfigurációi, és a következtetés az a folyamat, amely új fizikai konfigurációkat hoz létre régiekből. A logikai következtetésnek biztosítania kell, hogy az új konfigurációk olyan aspektusait reprezentálják a világnak, amelyek ténylegesen is következnek azokból az aspektusokból, amelyeket a régi konfigurációk reprezentálnak.

Fontos

Az utolsó kérdés, amivel foglalkoznunk kell a logikai ágensek tárgyalásánál, a megalapozottság (grounding) kérdése, ami nem más, mint a kapcsolat, ha egyáltalán létezik ilyen, a logikai következtetési folyamat és a valódi környezet között, amelyben az ágens létezik. Nevezetesen hogyan tudhatjuk meg, hogy a TB igaz-e a valódi világban? (Ezután a TB már csak „szintaxis” az ágens fejében.) Ez egy filozófiai kérdés, amelyről sok-sok könyvet írtak (lásd 26. fejezet). Egy egyszerű válasz az, hogy az ágens érzékelői létesítik a kapcsolatot. Például a mi wumpus világbeli ágensünknek van egy szagló érzékelője. Az ágensprogram létrehoz egy megfelelő mondatot mindig, ha van illat. Így bármikor, ha ez a mondat a tudásbázisban van, ez igaz a valódi világban is. Ezáltal az érzetmondatok jelentését és igazságát az őket létrehozó érzékelő és mondatkonstruáló folyamatok határozzák meg. És mi a teendő az ágens tudásának egyéb részeivel, mint az a meggyőződése, hogy a wumpus rossz illatot terjeszt a szomszédos négyzetekben? Ez nem egy közvetlen reprezentációja egy egyedi érzetnek, hanem egy általános szabály, például érzékelési tapasztalatokból levezetve, de nem azonos magával a tapasztalatnak a kijelentésével. Az ilyen általános szabályokat a tanulásnak (learning) nevezett mondatkonstruáló folyamat hozza létre, ami a VI. résznek a tárgya. A tanulás nem tévedhetetlen. Lehet, hogy az eset az, hogy a wumpusok mindig rossz illatot árasztanak, kivéve szökőévekben február 29-én, amikor egyébként megfürödnek. Így lehet, hogy a TB nem igaz a valódi világban, de jó tanuló eljárásokkal van ok az optimizmusra.



[60] Az olvasó minden bizonnyal észrevette a hasonlóságot a mondatok igazságának fogalma és az 5. fejezetben bemutatott kényszerek kielégítésének fogalma között. Ez nem véletlen, a kényszernyelvek valójában logikák, és a kényszerproblémák megoldása a logikai következtetés egy formája.

[61] A fuzzy logika (fuzzy logics), amelyet a 14. fejezetben mutatunk be, megengedi az igazság fokának kezelését.

[62] Habár az ábra a modelleket, mint egy részleges wumpus világot mutatja, ezek valójában nem mások, mint az igaz és hamis értékek hozzárendelései a „csapda van az [1, 2]-ben” mondathoz. A modellek, matematikai értelemben, nem igénylik, hogy szörnyűséges illatú wumpusok legyenek benne.

[63] Az ágens ki tudja számolni, hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy van csapda a [2, 2]-ben. A 13. fejezet fogja megmutatni azt, hogy hogyan.

[64] A modellellenőrzés működik, ha a modellek tere véges, mint például egy rögzített méretű wumpus világ esetében. Az aritmetika esetében ezzel szemben a modellek tere végtelen, még akkor is, ha korlátozzuk magunkat az egész számokra, mivel végtelen számú x, y értékpár létezik az x + y = 4 egyenlethez.

[65] Hasonlítsuk össze a 3. fejezet végtelen keresési tereinek esetével, ahol látható, hogy a mélységi keresés nem teljes.

[66] Mint azt Wittgenstein (1922) írta híres művében, a Tractatusban: „A világ mindaz, aminek az esete fennáll.”